Milleks maksta nõu saamiseks raha, kui võid seda küsida teiste käest tasuta? Samuti, mida teha kõigi nende kokku kogutud nõuannetega? Eriti veel siis, kui igaüks neist soovitab teha erinevat asja? Olgu siinkohal rõhutatult veel kord ära öeldud, et nõustamine (teraapia kontekstis) ei ole nõu andmine! Ent mis väärtust siis nõustamine loob?
Mis on vaimse selguse nõustamine?
Olen oma nõustamist nimetanud “vaimse selguse nõustamiseks”, sest oma tegevusega soovin üha enam liikuda mitte ainult mõtteselguse saavutamise suunas, vaid ka millegi enama suunas, mis justkui mõttemaailma taga peitub. Võibolla seda saab nimetada meelerahuks või meelte selguseks, aga ka sisemiseks vaikuseks, milles võib kogeda ühendumist ülimaga. See on siis minu enda suund!
Minu nõustamisele tulijatel ei pea sugugi see sama suund olema. Ei pea üldse niisuguseid püüdluseid olema. Ainus, mis neil peaks olema, on soov luua enda tundmuste- ja mõtetehägus selgust. Soov pääseda ligi oma võimekusele, millega luua igapäevaselt enda ellu harmooniat.

Seetõttu ka niisugune nimetus, et ma peamiselt eelistan nõustada vaimsete teemade korral. Aga siiski mitte kõikides vaimsetes asjades – nii laia pädevusega ma siiski ei ole. Nõnda on minu vaimse selguse nõustamise teenus kindlalt piiritletud. Vastav teemade loetelu kohta saab lähemalt lugeda all pool. Ent enne veel selgituseks sellele terminile paar rida.
Terminite selgituseks
Kuna nõustamine ise on päris laiaulatuslik mõiste ja meetodeid nõustamiseks on palju erinevaid, siis kasutan oma loodud väljendit kindlate teemade (ja vahest ka meetodite) eristamise loomiseks. Sõna “vaimne“ viitab ehk koheselt, et tegemist on sisemiste tunnete ja mõtete maastikuga ja “selgus” võiks viide olla mingile korrale ja harmooniale. Lisaks kõlab see fraas lihtsalt minuga paremini kokku.
Jah, kui sa tunnetad sellel mingit spirituaalset alatooni, siis see tõesti võib sealt alt läbi kumada. Seda juba seetõttu, et see on seal kohal minu enda tõena ja käib minuga lihtsalt kaasas. Selge vaimu pealetulek on minu kogemuses spirituaalne, ent ma usun, et selge vaimu kogemine on kättesaadav ka väljaspool spiritualismi termineid.
Vaimse selguse nõustamise meetod

Meetodid, millele peamiselt vaimse selguse nõustamist tehes toetun, tulevad NLP repertuaarist. Kuigi see nimi – neurolingvistiline programmeerimine – kõlab keeruliselt, pole selle raames kasutatavad trikid-nipid seda teps mitte. Siin on aga üks oluline reegel – need toimivad ainult siis, kui neid päriselt praktiseerida. Kuiva teooria üksi ei muuda midagi.
Nõnda võib sageli nõustamise tulemusel juhtuda, et sulle tulevad kaasa igapäevaselt kasutatavad meetodid, mis ei võta sugugi palju aega. Jah, need on lihtsad võtted, aga nad eeldavad teadlikku ning sagedat kasutamist. Inimese aju on juba selline – asjad kinnistuvad läbi korduste. Ja mida tugevamaks muutub seos, seda automaatsemaks saavad need mustrid.
Heaks edasi tegutsemise motivaatoriks võib vahest olla ehk see, et nõustamisel läbi tehtud harjutuse mõju on kohe kogetav. Sageli tuleb oluline muutus juba esimsel korral ning ühtlasi jääb see muutus ka püsima. Kui võte kord juba selge on, siis saab seda oma elus kohaldada paljudele erinevatele eluolukordadele – sinu enda leidlikkus on siin ainsaks piiriks.
Vaimne selgus ilma meditatsioonita
Vaimne selgus võib esimese hooga seostuda mediteerimisega. Kuigi meditatsioon on võimas meetod loomaks oma vaimu selgust, ei ole see ainus võimalus. Vaimse selguse nõustamine annab ka muid praktilisi tööriistu, mis ei nõua sügavat meditatsioonipraktikat.
Kas vaimse selguse nõustamine sobib sulle?
Kui vastad jah järgmistele punktidele, siis vaimse selguse nõustamise meetod sobib sulle:
- TAHAD midagi oma elus muuta;
- oled LAHENDUSTELE orienteeritud ja
- otsid VASTUST küsimusele: „Mida kasulikku saan ma enda jaoks ära teha?“.

Vaimse selguse nõustamine aitab
- luua ja säilitada tugevat identiteeditaju
- jõuda enesetunnetuseni
- vähendada enesekriitikat, madalat enesehinnangut
- parandada eneseteadlikkust ja enesehoolt
- avastada tähendusallikaid
- muuta käitumis- või mõtlemismustreid
- klaaristada oma tundehägu või uduseid aimdusi
- luua oma ellu rohkem harmooniat
NLP ja alateadvuse programmeerimine
Vaimse selguse nõustamine põhineb arusaamal, et keha ja meel moodustavad omavahel vastastikku toimiva süsteemi. Mõtted kujundavad meie reaalsust, kuid tõeline muutus toimub siis, kui taipamine jõuab kehalisele tasandile. Seda tuntakse kui „ahaa-elamust“ – hetke, kus mõistmine ei ole ainult loogiline, vaid ka sügavalt tunnetatav.
Selle enama juurde nõustamisel ma pürgingi – sügavama kehalise kogemusliku tasandile. See tähendab, et protsesse tuleb mõjutada ka alateadvuslikes kihtides, kuhu jõudmiseks on vaja ennast teadlikult juhtida. NLP-põhised meetodid toetavad alateadvuse programmeerimist, et muutused oleksid püsivad. Loogilised selgitused võivad mõnikord abiks olla, kuid alateadvuse juhtimisel kehtivad paraku oma reeglid.
Küsimus “Miks?” ei aita sind
Inimese loomus kipub selguse loomiseks kõike ratsionaliseerima, mistõttu on ahvatlev endalt küsida “Miks?”. Vastuseid sellele võib tänapäeval leida arvukate meetodite abil. Paraku on alateadvus suur, sügav ja tundmatu ala, millel on omad reeglid, omad arusaamad, omad juhtimissüsteemid. Ehk tõenäosus, et me oma loogikaga või erinevate meetodite abil küsimusele „miks?“ päriselt õige vastuse saame, on imeväike.
Seetõttu ei otsi vaimse selguse nõustamine vastust küsimusle „Miks see nii on?“. Neid vastuseid võib kirjutada suurel erineval hulgal. Hea selle juures on muidugi see, et nõnda saab ise valida kõige meelispärasema vastuse, mis enda minapildiga paremini kohaldub. Minu juures nõustamisel vaatame rohkem küsimuse „Kuidas see nii on?“, „Kuidas veel saaks?“ ja „Kuidas ma järgmine kord nii saan?“ sisse.
Ahaa-elamuse saavutamine nõustaja toel
Enamjaolt juhtuvad „ahaa-elamused“ ootamatult ja juhuslikult ning sellistel juhtudel pole eriti aega sügavamalt juurelda, et kuidas niisugune läbimurre tuli. Nõustamine on üks võimalus, kuidas soodustada oma läbimurdekogemuste kättesaamist. Esmalt tähendab nõustamine endale aja võtmist ja ruumi loomist – oma igapäevasest elust väljaastumist ning päriselt endaga kontakteerumist.

Tõsi, selleks ei lähe alati ilmtingimata nõustajat vaja. Ent kui eneses laiub üks ebamäärasuse udukogu, siis nõustajaga koostöös saab selles toetatult luua selgust. Ebamäärasest mõtete ja tunnete udukogust saab kiiremini välja, kui on keegi, kes julgustab ning toetab eksleja ressursside kasutamist.
Nõustaja pole see, kes annab hulgaliselt infot ja juhtnööre. Tänapäeval on seda võimalik kergelt hankida igalühel endal – otseloomulikult. Tegelikult toetaja hoopis valgustab sinu võimaluste välja, teadvustades sinu tööriistapagasi rikkust ning aidates luua meelekindlust selle loominguliseks kasutamiseks.
Nõustaja valgustab sinu
võimaluste välja,
teadvustades sinu
tööriistapagasi rikkust
ning aidates luua meelekindlust
oma pagasi loominguliseks kasutamiseks
Niisiis tähendab nõustamine teiseks seda, et toetatakse enda võimekusest ja toimetuleku mehhanismidest teadlikuks saamist. Selle juures ongi oluline „ahaa-elamus“, mis loob justkui mingi nihestuse, mille tõttu tulebki elus hakata asju teisiti tegema. Ent nagu öeldud – niisugune läbimurre toimub siis, kui muutus on sügavatasandiline ehk alateadvuslik.
Kokkuvõtteks: kuidas nõustamine sind toetab
Nõustamine aitab:
- Luua ruumi ja aega iseenda jaoks.
- Selgitada mõtteid ja tundeid, et vabaneda segadusest.
- Tuvastada ja tugevdada isiklikke ressursse.
- Avastada uusi võimalusi, et lahendada eksistentsiaalseid väljakutseid.
- Saavutada meelekindlus, et rakendada õpitud meetodeid elus.
Sageli on selleks vaja mõningast alateadvuse programmeerimist, mida saaks teha mitmel moel. Praeguseks olen mina oma peamiseks alateadvuse programmeerimise tööriistaks valinud NLP-l põhinevad meetodid. Seda juba seetõttu, et mulle väga meeldib sõnakunst ning kipun paljuski olema sõnatundlik (neuroLINGVISTILINE ongi viide just keelelisele ehk sõnade kasutamisele).
Sa saad endale vaimset selgust luua, kui juhid oma meeli ja mõtteid. Selles ma sind toetangi! Lähemalt vaimse selguse nõustamise teenusest saad lugeda SIIT.